Sonun Başlangıcı

Sevgili Okur,

Selam! Ben namıdiğer “ölmedim ama hafif sürünüyorum”. Sözlükteki nick’ime uygun bir konu seçtim bugün: ölüm. Bu kadar karamsar bir konu doğru mu ilk sayı için, bir nebze endişe ettim fakat ölümün hayatın gerçeği olduğu hepimizce kabul edilmiş durumda. Bu sebeple biraz ölümü incelemek istedim.

Ölüm etimolojik olarak “öl-” kökünden gelen bir kelime, “öl-” ise ıslak, yaş anlamına gelmekte. Eski zamanlarda ölüm; yaşın geçmesi, güçten düşme, yaşlanma anlamına gelmekteyken anlam genişlemesine uğrayarak şu an kullandığımız yaşamın bitmesi anlamına bürünmüş.

Aynı anlamda kullandığımız bir kelime olan “vefat” ise Arapça “Sözünü tuttu, görevini yerine getirdi.” anlamına gelen “wafā وفا” kelimesinin mastarlı hâlidir. Fakat Araplar ölüm için genelde “mate” fiilini kullanırlar. Zira vefat, bilincin kapanmasıdır; uyku, bayılma gibi durumlarda da kullanılır.

“Peki bizim için ölüm nedir?” Ölümün benim için ifade ettiklerinden yola çıkarak bu soruyu yanıtlıyorum. (Tabii ki siz de fikirlerinizi belirtmek isterseniz bana sözlükte portakallarınızı yollayabilirsiniz.) Şimdi ölüm bence bir yitiriş, bir yarım kalmadır her zaman. Birinin ölümü illaki birilerinde yarım bir şeyler bırakır. Bazıları sevinir, birçoğu ise üzülür fakat hep yarım kalan bir şeyler vardır. Her birimiz yarını düşünerek ve geleceği planlayarak yaşıyoruz fakat bir nefes ilerimizde ölüm hep var. Ölümün bu kadar yakın olduğunu bilmek de insanlarda bir korku oluşturuyor, bu korku ise yaşamı kaçırmaktan korkarak hareket etmemize neden oluyor. Oysa yaşamı kaçırmamaya çalışmak belki de yaşamı kaçırmanın en büyük nedenidir.

Kişilerden bağımsız olarak baktığımda ise bana yaşamın kardeşi gibi geliyor ölüm. Sanki yaşam, en sevilen kardeş; ölüm ise hep sevilmeyen, kenarda yaşamın eskittikleri ile uğraşmayı bekleyen biri. Sanki bir açık bulup yaşamın eskittiklerini kendi tarafına çekmeye çabalıyor gibi. Kardeşler nasıl birbirinden isteseler de (genelde) ayrılamıyorsa ölümle yaşam da birbirinden kopamıyor.

Bu kadar ölüm konuştuktan sonra sizi Candan Erçetin’in Yalan şarkısı ile uğurlamak isterim. Ünlü sanatçının dediği gibi: “Dünyada ölümden başkası yalan.” Ölümü düşünmek zorunda kalmadığınız bir hafta diliyorum, şimdilik hoşça kalın.

ölmedim ama hafif sürünüyorum

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream