Mocha Dick: Moby Dick’e İlham Veren Balina

Vakti zamanında İngiliz ve Hollandalı korsanlar tarafından çelik ve diğer mamullerin mısır ve patates karşılığında değiş tokuş yapıldığı, Şili’ye 30 km uzaklıkta, göz damlası şeklinde olan Mocha isimli bir ada yer alıyordu. Adadan gerekli ihtiyaçlarını karşılayan korsanlar, İspanyol ticaret gemilerini yağmalamak için pasifik okyanusuna yelken açıyordu.

Mocha Adası’nın tasviri.

İsmi kitaba konu alan balina; Mocha Dick, ilk kez bu adanın yakınlarında görüldü. Kendisine saldırılmadığı zaman gayet uysal olan Mocha Dick, kendisine saldırı olduğunda öylesine büyük bir tepki verirdi ki birçok gemi ve tekneyi paramparça etmişti. Amerikalı kaşif Jeremiah Reynolds, The Knickerbocker dergisinin 1839 yılındaki sayısında Mocha Dick’ten şöyle bahsetti;

“Midyelerle kaplı, yün kadar beyaz bir balinaydı. Balina avcılarıyla karşılaşmasından kalan en az yirmi zıpkın izi vardı. Yaşadığı bu acı olayları kendine has bir ağlama şekliyle gösterirdi. Diğer balinalardan farklı olarak suyu burnundan dikey bir şekilde yükseğe doğru fırlatırdı. Güçlü bir buhar makinesine benziyordu ve buhar makinesindeki gibi bir kükreme yaratıyordu.”

Beyaz Balina Tarafından Yutulan Essex Gemisi

Mocha Dick, 1838’de balina avcıları tarafından öldürüldü. Boyu 21 metre civarındaydı. Mocha Dick, pasifik okyanusunda geçirdiği zaman boyunca hesaplamalara göre yüzden fazla gemiyle karşılaşmış, otuzdan fazla da insan öldürmüştü. Pek tabii ki Mocha Dick, okyanuslardaki tek beyaz balina değildi. 1820 yılında yaklaşık 25 metre uzunluğundaki beyaz bir balina Essex isimli bir gemiye saldırdı, balinanın saldırısı çok şiddetli oldu.

Essex gemisinin modeli.

“Arkamı döndüm ve tam önümüzde normal hızının iki katı hızla aşağı indiğini gördüm. İntikam hevesiyle şiddetli darbelerle gemiye vurmaya başladı . En sonunda kafası suyun yarısından çıkardı ve üzerime doğru gelmeye başladı. şiddetli bir şekilde gemiye çarptı.”

Owen Chase, Essex gemisinin ikinci kaptanı.

Balinanın saldırısı sonucunda mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kaldı. Gemiye terk eden mürettebattan hayatta kalanlar, üç balina teknesinde yaşam mücadelesi vermeye başladı. Günler ilerledikçe açlık ve susuzluk sağ kalanların bir bir ölmelerine neden oldu. Yaşam mücadelesine devam edebilenler, ölen arkadaşlarının bedenlerini yiyerek bu mücadeleye devam etti. Kendi de bir denizci olan Herman Melville, olanları duyunca Essex kaptanıyla tanıştı. kaptanın anlattığı olayları, kendi deneyimleriyle de harmanlayarak gerçekle kurguyu ustalıkla birleştirdi ve ortaya Mocha Dick’ten ilham aldığı Moby Dick çıktı.


Moby Dick kitabının yazarı: Herman Meville

aktrolavcisi

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream