Putin’in En Çok Korktuğu Adam

Putin’in en çok korktuğu adam! Rusya’yı değiştirecek olan kişi! Rusya’yı kurtaracak olan adam!

Peki, kim ya bu Alexei Navalny? Bu yazımda bu soruya cevap vereceğim.

Alexei Anatolievich Navalny, 4 Haziran 1976’da o zaman SSCB’ye bağlı Moskova’da doğdu. 2006 yılında açtığı blog sayfasında Rusya’daki yolsuzluklarla ilgili yazılar yazmaya başlayıncaya kadar sıradan bir avukattı. 2010 yılında en az dört milyar dolara Rus hükûmetinin elindeki Transneft adlı petrol ve doğal gaz firması aracılığıyla el konulduğunu yazdı ve bunu kanıtladı. Peki, bunu nasıl yaptı?

Normal bir yatırımcı gibi firmadan hisse satın aldı ve böylece firmanın tüm dokümanlarına erişebildi. Sonrasında diğer petrol firmalarındaki, arazi satış anlaşmalarındaki ve hükûmetin bankalarındaki diğer yolsuzlukları da ifşa etti. Sonrasında, 2011 yılında Rusya’da Putin’in partisi olan Birleşik Rusya Partisinin parlamento seçimlerini kazanması sonrası hükûmet karşıtı protestolar başladı. Tabii ki bu protestonun organizatörlerinden biri de Alexei Navalny idi. Hükûmet televizyon kanalları bu protestolardaki insanların tutuklanmış olmasını inkâr etse de yaklaşık bin kişi tutuklandı. Sonrasında bu protestoyu düzenleyen kişiler üzerinde baskılar kurulmaya başlandı. Kimisi sürgün edildi, kimisi hapse gönderildi, kimisi de öldürüldü. Sadece Navalny kalmıştı…

Yıl 2013

Navalny, Moskova belediye başkanlığı için aday oldu. Hükûmet destekli televizyon kanalları onun herhangi bir mitingini yayımlamadı. Bunun üzerine mitingleri sosyal medyada canlı yayımlandı. Ayrıca dünyanın dört bir yanında Navalny’e destek kampanyaları başlatıldı. Tüm bunlar yaşanırken Navalny, beş yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Bu haberin duyulması üzerine sokaklarda protestolar başladı. Navalny bir süre sonra serbest bırakıldı ama seçimi kaybetmişti. Tüm bu gelişmeler sonrası YouTube’da hükûmetin yolsuzluklarını ifşa etmeye devam etmek için YouTube kanalı açtı. 2017 yılında Putin’in yakın dostlarından olan Dimitri Medvedev hakkında yaptığı videosu milyonlarca kez izlendi ve sokaklarda yine protestolar başladı. Bu sırada Navalny başkanlık seçimleri için hazırlanıyordu. Bunun üzerine Navalny “Akıllı Seçim Sistemi” adını verdiği bir yöntem geliştirdi.

Navalny’nin iddiasına göre Putin’in partisi dışındaki muhalif partilerin hepsi kuklaydı ve insanlar bu kukla partilere rastgele şekilde oy verdikleri için hiçbir kukla muhalif Birleşik Rusya Partisini geçemiyordu. Bu durumu bozmak için herkes tek bir muhalif partiye oy verecekti. Bunlar hükûmetin kukla yönetimleri olsa da yine de böyle yapılacaktı. Böylece Putin’e karşı birlik ve beraberlik sağlanacaktı. Tabii Kremlin bunu pek hoş karşılamadı. Navalny’nin popülaritesi artarken Putin’in popülaritesi ise düşüyordu. Olayı daha iyi özetlemek gerekirse Putin, halka güçlü görünmek için tekvandocularla antrenman yaparken Navalny ise belgelerle konuşuyor, halka buz dağının görünmeyen kısmını gösteriyordu. Avrupa ve Amerika’nın Rusya’ya ekonomik yaptırımlarını arttırması sonrası Rusya’da ciddi ekonomik sıkıntılar baş göstermeye başladı. İşte bu dönemde Navalny, Putin için gerçek bir tehdide dönüşmüştü. 20 Ağustos 2020 gününde Navalny Tomsk’tan Moskova’ya uçuşu sırasında zehirlendi. Bunun üzerine uçak Tomsk’a acil iniş yaptı. Navalny’i zehirlemek için kullanılan zehir, 1970 yılında SSCB tarafından geliştirilmiş olan Novichok (Zehir, 2018 yılında İngiltere’deki eski Rus ajanını zehirlerken de kullanılmıştı.) adı verilen bir zehir. Sonrasında Navalny ve karısı bir Alman hastanesinde kurtarıldı. Birkaç ay sonrasında araştırmalarına yeniden başladı, kendisini zehirleyen ajana ulaştı ve onunla bir video bile çekti.

Ocak ayında Rusya’ya geri döndü. Uçaktan iner inmez tutuklandı. Bu sırada birlikte YouTube videolarını hazırladığı ekibi yeni bir video yayımladı ve hedefleri direkt olarak Putin’di.

Video, Putin’in gizlice yaptırdığı sarayı hakkındaydı ve bu video yüz milyondan fazla izlenme sayısına ulaştı. Destekçileri yüzden fazla şehirde sokaklara döküldü ve yeni bir protesto dalgası başladı. Bunun üzerine Navalny, iki yıl sekiz aylık hapis cezasına çarptırıldı ve bu da protestoları daha da körükledi. Kaynaklar en az sekiz bin kişinin tutuklandığını söylese de devlet televizyonları bu sayıyı beş bine indirgedi.

En son kendisinin tutuklanmasından sonra bir toplama kampında tutulduğunu söyledi.

Ekibi hâlâ YouTube’da videolar yapmakta.

YouTube kanalı (Rusça ama birkaç videosunda İngilizce alt yazı var.)

prusyadaki kral

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream