Tanesi Yüz Bin Liradan Satılan Ağaç Istakozları Uluslararası Bir Operasyonla Kurtarıldı

2001 yılında Pasifik Okyanusu’nun ıssız bir kayalığı olan Ball Piramidi’nde keşif yapan bilim insanları soyu tükendiği zannedilen ağaç ıstakozunun bu kayalık üzerinde yaşadığını ortaya çıkarmıştı. Ball Piramidi, yedi milyon yıldan daha kısa süre önce patlayan bir kalkan volkanının bir kısmının erozyonla çökmesi ile oluşan bacasıydı. Bu ıssız kayalıkta hiçbir canlı izinin bulunmadığı düşünülüyordu. Dünyanın en ağır böcekleri olarak bilinen ağaç ıstakozlarının buraya nasıl geldikleri gizemini koruyordu. Hâl böyle iken bir internet alışveriş sitesinde ağaç ıstakozlarının tanesinin yüz bin liradan satıldığını öğrenen çevreci sivil toplum kuruluşları telaşla dünyanın en yüksek sivri kayalığı olarak bilinen 561 metrelik Ball Piramidi’ne gittiler. Korktukları başına gelmişti. Koca kayalıkta bir tane bile ağaç ıstakozu kalmamıştı.

Kimin aldığına dair araştırmalar sürerken kayalık çevresinde en son “Tosuncuk” isimli bir teknenin göründüğü bilgisi gelmiş ve teknenin sahibi şu açıklamayı yapmıştı:

“Öncelikle yeni açtığım ağaç ıstakozu çiftliğini size tanıtayım muhterem büyüklerim. On iki santim uzunluğundaki dünyanın en ağır böcekleri olan ağaç ıstakozlarının neslinin tükendiği biliniyordu. Sonra tesadüfen bulunmuş ama neslinin tekrar tükenmeyeceği ne malum? Ben de sevabına koruma altına almaya karar verdim. Çıktım kayalığa. Önce en üst noktaya çıkıp selfie çektirmek istedim. O sırada ayağım bir çukura girdi. Ayağımı çıkarırken baktım bir kitabe! Şekillerle bir şey anlatılmış. Büyük resmi çözdüm sayın abilerim.

Eskiden denizcilerin gemisi batınca denizkızları onları kurtarırmış. Denizkızları da en çok ağaç ıstakozu yemeyi severmiş. Gençlik iksiri gibiymiş bu ıstakoz. Denizkızları gemicilerden ağaç ıstakozu ister, karşılığında korsanların gizli hazinelerinin yerlerini söylermiş. Sevgili ablalarım, anladınız olayı. Al gülüm, ver gülüm misali. Hâliyle kulaktan kulağa bu haber yayılınca korsanlar hazinelerimiz bulunmasın diye ağaç ıstakozlarının hepsini yok etmiş. Ne var ki Kaptan Jack Sparrow bunlardan bir dişi ve bir erkek ağaç ıstakozunu Sevgililer Günü’nde gizlice Ball Piramidi isimli bu ıssız kayalığa bırakmış. Onlar da evlenip çoluk çocuğa karışmışlar.

Kitabeyi çözünce ‘Ben buraya neden geldim? Hayırlı bir iş için geldim. Kötü bir niyetim olsaydı gelemezdim, bili bili…’ dedim, bir baktım ağaç ıstakozları yanıma geldi. Beni de çok sevdiler. Fırtına da çıktı çıkacak. Gönlüm elvermedi. Tekneme alıp götürdüm. Sonra düşündüm ki ben bunları çoğaltıp satsam parayı kaldırırım. Yurdum insanı da beni çok sever, gözü kapalı para verir.

Beş dönüm üzerine kurdum çiftliği, kapalı alanım bile var. Verdim keçiboynuzunu ağaç ıstakozlarına, yedikçe çoğaldılar, çoğaldıkça yediler. Malum pandemi nedeniyle siz değerli büyüklerimin yanına gelemiyorum. O yüzden internetten satmaya karar verdim. Ülkemin denizleri hazineler ile dolu. Dolar, euro da düşüyor. Vatandaşa yeni yatırım araçları lazım.

Arkadaş listenizde en az yüz kişi vardır. Her kişi 1.000 TL koysa oldu mu 100.000 TL. 1 gr altın ise 400 TL. Denizkızının size söyleyeceği hazinenin en küçüğü 52.369 gram altın ağırlığında. Tartı doğrudur eli öpülesi teyzelerim. Kurban olurum ben size. Tam 149 kilogram geldim o tartıda. 52.369 gram altın eder 21.000.000 TL. 1 koyup 210 alıyorsunuz. Cillop gibi. Daha çok ağaç ıstakozu alın, daha çok kazanın. Bak nasıl da hoşunuza gitti paranın kokusu.

 Usulü de anlatayım canım amcalarım. Issız bir deniz kıyısına gidip ağaç ıstakozunu denize atıp üç kere “Piertotum locomotor, kurkarananazyum, wingardium leviosa, banabolpara.” sihirli kelimelerini söyleyin. Sonrasında gidin uyuyun. Rüyanıza denizkızı gelecek ve size hazinenin yerini söyleyecek.

Yurdumun çok sevdiğim insanlarını yeni kurduğum ağaç ıstakozu çiftliğime yatırım yapmaya davet ediyorum. Ponçik öğrenci arkadaşlarıma da kıyak yaptım. Gönüllerinden ne koparsa versinler. 10 TL’ye bile fitim. Çiftliğimdeki ağaç ıstakozlarımın çocuklarını onlara göndereceğim. 18 milyon öğrenci olduğu için sürümden kazanırım. Yani kazanırız. Maksat gönüller bir olsun. Siz parayı IBAN numarama gönderin, ben size sözleşme ve kargoyu gönderirim.”

Videonun yayımladığı sitenin IP numarasından iz süren Kafa Sözlük ekipleri çiftlik denilen kümesten bozma yeri buldu ve yetkililere haber verdi. Baskında Hollywood filmlerini aratmayan sahneler yaşandı. Gözaltına alınanların hepsinin korsan olması da epey şaşkınlık yarattı. “Hemşerim, n’apıyorsunuz siz ya! Ekmek paramız için çalışıyoruz, biz nereden bilelim bunların neslinin tükendiğini? Kafa Sözlük yazarı değiliz ki gelişmeleri takip edelim. Bildiğin marabayız biz, ne korsanı! Kaçakçı desen hadi neyse. Bize bunların boyunun bir sene içinde 1 metreye ulaştığını söyledi. O zaman kanatları da çıkıyormuş. İhracat ithalat işinde kullanacaktık. Korsan olsaydık bir tane bile bundan bırakmazdık. Nerede o şer…” derken yayın kesildi.

Uluslararası bir operasyonla ağaç ıstakozlarının kurtarıldığının bildirilmesi bilim dünyasını sevince boğarken “Tosuncuk” isimli teknenin sahibinin kayıplara karışması ise gizemini koruyor.

“Bilgisiz dürüstlük zayıf ve faydasızdır, dürüst olmayan bilgi ise tehlikeli ve korkunçtur.” (Samuel Johnson)

Kaynak: wikipedia.

bal porsuğu

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream