Turuncu Sayfa : BAHTSIZ

BAHTSIZ

“Merhaba. Son üç yılda hayatım altüst oldu. Biraz daha açarsam saygınlığım zedelendi. İnsanların bakışı değişti. Dost dediklerimden yarısı tost çıktı. Yapmam dediğim birçok işi yaptım. Yaptıkça da kendimden ödün verdim. Eski öz güvenimi hatta eski kendimi kaybettim. Her olayda, her anda bir komik taraf bulup ‘En azından dağ havası aldık.’ anlayışına sahipken şimdi Gargamel gibi sevimsiz bir adam olup çıktım. Kendime ve sevdiklerime karşı hırçın ve öfkeliyim. Yani anlatıp rahatlamak istedim. Ne yapacağımı, nasıl ayağa kalkacağımı bilmiyorum.

Rumuz: dertler derya olmuş

Merhaba. Bazen olumsuz şeyler sanki anlaşmış gibi hep üst üste gelir, senin yaşamında da sanıyorum ki aynısı olmuş. Bazı olaylar yaşanmış ve itibarını zedelediğini düşündüğün işler yapmak zorunda kalmışsın, arkadaşlarının gerçek yüzünü görmüşsün ve tüm bunlardan dolayı daha karamsar, öfkeli bir hâle bürünmüşsün.

Son üç yılda hayatının olumsuz bir hâl alması, bundan sonrasında da olumsuz bir şekilde devam edeceği anlamına gelmez. Zaman akıyor ve yaşadığın olumsuz zamana saplanıp kalman hiçbir şey ifade etmiyor. Kışın sonu bahardır. Sıkıntılı günler sonsuza kadar sürmez, bunu unutmamaya çalışmakta fayda var. Örneğin karnın ağrıyor, bu ağrının sonsuza kadar geçmeyeceğini düşünmek faydasızdır çünkü karın ağrısının nedeni çok uç bir neden değilse kısa bir süre sonra geçecektir. Hayatta karşılaştığımız sıkıntılar gibi.

Bir insanın iyi niyet duyması zaten ona saygı duymak için yeterlidir. Yaptığın işlerin saygınlığını yitirmene sebep olduğunu düşünme; seni olgunlaştırdığını, hayatın farklı bir yönünü görmeni sağladığını düşün. Olumlu bir olaydansa olumsuz olaydan çıkarılacak daha fazla ders vardır. Dost sandıklarından biraz bahsedecek olursak dostlarının tost çıkması sadece o kişilerin sorumluluğundadır. Bu kişilerin hayatından çıkması belki de güzel günlerin başlangıcı olacaktır. Son olarak ne demiş Sabahattin Ali: “Fakat her şey geçer. Her şey unutulur. Kendini bir felaketin içinde kaybetmenin manası yoktur.” Etkisi bir süre sonra geçecek, önemini yitirecek olaylar için çektiğimiz sıkıntılar da elbet geçecektir. Hem dipten yükselmek daha keyiflidir.


Eğer sizin de yukarıdakiler gibi çözüm aradığınız sorunlarınız varsa [email protected]  adresine mail atabilirsiniz.

Turuncu Sayfa

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream