Turuncu Sayfa : YKS 2021

YKS 2021

“Merhaba, on dokuz yaşındayım. Mezuna kalmış, üniversite sınavına hâlâ çalışmaya çalışan bir öğrenciyim. Normalde ders çalışmam gerektiğini biliyorum fakat arkadaşlarımla oyun oynamaktan kendimi alamıyorum. Böyle olunca ailem de doğal olarak baskı yapıyor. Ders çalışmamın gerektiğini bilmeme rağmen ders çalışamıyorum. Bu yıl benim için önemli. Ne yapmalıyım?

Rumuz: pubg’de mezuna kalmış

Merhaba. Büyük ihtimalle odaklanma problemin var. Oyun oynarken ya da sosyal medyada takılırken odaklanmakta güçlük çekmiyorsun fakat dersin başına geçince bir türlü dersle ilgilenemeyip aklına oyununu getiriyorsun. Öncelikle arkadaşların seninle yaşıt mı, bilmiyorum, eğer yaşıtsanız diyeceklerimi onlarla da paylaşabilirsin. Eğer yaşıt değilseniz ve aralarında sınava hazırlanan sadece sensen lütfen diyeceklerimi anlamaya ve sana başta ne kadar zor gelse de uygulamaya çalış. Başta zor gelebilir ama her şey başta zor gelir.

İlk olarak oyunu silmelisin fakat odaklanma problemi sadece bununla bitmediği için sosyal medyadan da uzak durmalısın. Oyunlar ve özellikle sosyal medya platformları dikkatimizi çekecek renkler ve konularla süslenmiştir. Örneğin bir platformda video izliyorsun, hemen sağ tarafta ilgini çekebilecek benzeri videolar öneriyor sana o platform ve “sadece birkaç saat” derken günlerin ve ayların geçiyor. Fareli Köyün Kavalcısı gibi düşün. Oynadığın oyun senin kavalcın ve sana sadece birkaç saat heyecan katıyor. Bundan sonra kavalcın olmama izin ver ve birlikte odaklanma problemini çözmeye çalışalım.

Oyunu sildikten sonra elbette tekrar yükleyip oynamak isteyebilirsin fakat işte çaban tam olarak bu noktada ortaya çıkacak. Oyunu silip hemen ders çalış diyemem, sevdiğin başka bir işi yapabilirsin. Kitap okuyabilirsin, resim çizebilirsin hatta boyama ve yapboz da yapabilirsin. “Sınav senemde bunları yapamam.” deme, bunları yapmadığında da oyun oynuyorsun çünkü. Eğer birkaç gün sevdiğin başka şeylerle ilgilenirsen odaklanma problemini de yavaş yavaş çözmüş olursun ve daha sağlıklı bir şekilde ders çalışmaya başlarsın. “Ders çalışamıyorum, anlamıyorum, yapamıyorum.” deme. Daha önce hiç düzgünce ders çalışmayı denemedin. Adım atmaktan korkma, sil oyunu gitsin. Yirmi birinci yüzyılda yaşıyoruz, oyunun birkaç ay oynamadın diye ortadan kaybolmayacak fakat imkânlar, gereken şans ve hayallerin günler, aylar demeden senden daha da uzaklaşıyor. Onları şimdi yakalama vakti, iyi çalışmalar!


Eğer sizin de yukarıdakiler gibi çözüm aradığınız sorunlarınız varsa [email protected]  adresine mail atabilirsiniz.

Turuncu Sayfa

  • https://ssl120.radyotelekom.com.tr/8172/stream